A mai bejegyzésben egy olyan műemlékké nyilvánított házat mutatok be Nektek, ahol Gárdonyi Géza híres írónk életének az utolsó 25 évét töltötte.
Gárdonyi Géza az 1890-es évek vége felé már nagyon elvágyódott a fővárosból ezért 1897-ben Egerben vásárolt magának egy akkor még városszélinek tekinthető parasztházat, amely már az első pillanatban megfogta Őt.
A ház külsejét tekintve klasszikus tornácos, háromosztatú parasztház volt.
Néhány átalakítási munkálat után végül két idősebb fiával és az édesanyjával foglalták el az új otthonukat.
Érezte, hogy ez a hely lesz majd az Ő kis békeszigete, és itt békében és boldogan élheti majd tovább az életét úgy, hogy az alkotómunkára is tökéletesen megfelelő lesz majd az otthona.
Első dolgozószobájának (ami egyben a hálószobája is volt) az ablaka az egri várra nézett, de hiába a pompás kilátás, ha az utca zajai zavarják az embert az alkotásban, ezért végül később ez a szoba csak hálóként funkcionált tovább.
Itt született meg többek között a méltán híres Egri csillagok című regénye is, a gyönyörű faragott íróasztal, amin írt a mai napig az emlékmúzeumban megtekinthető.
Gárdonyi az írás mellett folyamatosan szépítgette a viszonylag rossz állapotban megvásárolt házát.
1899-ben megvásárolta a ház mögött található szőlőst is, ahol egy új házat épített a családja számára (ma már sajnos nincs meg ez a ház), hogy Ő egyedül tudjon maradni a régi házban, amelynek hátsó szobáját megtoldotta, hogy így egy nagyobb dolgozószobának a büszke tulajdonosa lehessen.
Csendes – elvonulós természete ekkor csúcsosodott ki igazán, ami miatt ráragasztották az egri remete jelzőt / becenevet.
Idővel azt a kis földes részt is megvásárolta a várostól amire a hálószobájának az ablaka nézett és egy kis kertet alakított ki itt és az udvarában is, hogy még barátságosabb legyen a környezete.
Lassan, de biztosan mindent a saját ízlésére formált és 1922-ben bekövetkezett haláláig itt élt Eger „remetéje”.
Halálát követően fiai (Sándor és József) hosszú éveken keresztül eredeti állapotban és berendezéssel őrizték meg a házát, ahol végül Sándor kitartó hagyatékmegőrző munkájának köszönhetően 1952-ben megnyitotta kapuit az egri Gárdonyi Géza Emlékmúzeum.
(Vannak olyan relikviák, amik a várba kerültek végül.)
Pár évvel ezelőtt én is jártam az egri emlékházban (ha jól tudom egyébként Gárdonyi szülőhelyén is van egy emlékház, illetve Sályon is), a bejegyzéshez csatolt fotókat is ekkor készítettem (csak párat mutatnék ízelítőként), de a fotók közel sem adják át azt a varázslatos élményt, amit a helyszínen élhet át az ember.
Valóban olyan béke és nyugalom árad ebből a helyből, amit csak az érez, aki itt megfordul, de nem csak ezért érdemes idelátogatni, hanem azért is, hogy megnézzük, hogy hol is élt hazánk egyik fantasztikus írója, hogy melyik asztalnál születtek a legnagyobb regényei, illetve azt is érdemes megnézni, hogy milyen különleges (majdnem tízezer kötetből álló!) könyvgyűjteményt hagyott ránk és még sorolhatnám azt, hogy miért is ajánlom a helyet megtekintésre.
Ti jártatok már itt??