Hely: Bolza-kastély (46.864287135136, 20.539930808861)
Cím: Szarvas, Szabadság út 2, 5540, Szarvas
Mesés környezetben a Holt – Körös bal partján található egy magányosnak tűnő kastély, amely egykoron a Bolza család tulajdona volt.
Magáról a Bolza család történetéről is lehetne egy izgalmas bejegyzést írni, de műemlékvadászként igyekszem most csak a kastélyra koncentrálni.
Szarvason egyébként nem csak egy kastély köthető a Bolza család nevéhez (van egy Csáky- Bolza kastély is itt, ami szintén műemlék), de jelen bejegyzésemben nem szerettem volna mindkettőt bemutatni, mert már sokszor jómagam is belekeveredtem a kutatásom során a két kastély történetébe.
A mai bejegyzés főszereplője olvasói kérésre a Szabadság úti kastély lesz, tartsatok velem, ha kíváncsiak vagytok a történetére! ?
A kastély a legtöbb forrás szerint az 1810-es években épült, de találtam egy olyan írást, amely konkrétan azt írja, hogy 1780-ban építették.
(Csatolom majd a cikkrészletet képként, mert a Facebook sajnos továbbra sem enged PDF-formátumot feltölteni csak képeket. ☹)
Az épület küllemén és kialakításán (földszintes, sávoshomlokzatú kastélyról beszélünk) a 19. század közepéig nem változtatott semmit sem a család, ekkor viszont már komolyabb bővítésekre is sort kerítettek.
Az „L” alakúvá nyúlt empire stílusú kastély alapterülete így lett: 1000 m2 és ha jól tudom akkor 30 helyiség található benne, amelynek természetesen körülbelül csak a fele volt lakóhelyiség.
A bővítések során kialakítottak egy házikápolnát is, ami akkoriban szinte minden tehetősebb család birtokán megtalálható volt.
A kastély nyugati és keleti főbejáratai előtt oszlopcsarnok lett kialakítva, melyek még impozánsabbá varázsolták az épületet.
Az kastély homlokzatain a családi címerek láthatók (Bolza – Batthyány) a nyugati homlokzat előtt pedig helyet kapott egy híres szobornak a másolata, amely alkotás nem más, mint a Romulust és Remust tápláló anyafarkas szobra, ami a Bolza család olasz származását hivatott szimbolizálni.
A szobrot egyébként az 1910-es évek elején Bolza Pál (a „Pepi- kert” atyja) állíttatta méghozzá Olaszországból kért engedéllyel.
A kastély parkjának ékei a ritka és gyönyörű fái.
Az épület 1949- ben lett műemlékké nyilvánítva, több mindent terveztek itt létesíteni, volt itt többek között egyetemi rektori hivatal is, de sajnos hosszú távon ritkán volt kihasználva a kastély, a jelenlegi sorsáról tud esetleg valaki valamit?
Ha jól tudom akkor nem látogatható, de javítsatok ki, ha tévedek!
*Ha valakit bővebben érdekel a Bolza család illetve a kastély története akkor nekik ajánlom érdekességként Szilvássy László : Gróf Bolza Pálról, családjáról és a szarvasi Bolza-kastélyról című könyvét.
*Képek forrása:
Arcanum (ADT)
Mindig mosolygós, folyton álmodozó lány beleveti magát az épsztorik világába, amit meg is akar mutatni a világnak (de Magyarországnak mindenképpen). Mi rossz sülhet ki ebből? 🙂