Szigetvártól délre található egy aprócska falu: Rózsafa. Rózsafa dacolva a pici falvak sorsával gyakorlatilag magáénak tudhat egy híres szülöttet és egy kastélyt is.
A helyi híresség nem más volt, mint Tinódi Lantos Sebestyén aki állítólag 1510környékén a Rózsafához tartozó Tinód településen
látta meg a napvilágot, de Sárbogárd is harcol érte, hogy az Ő fiúk.
Tinódi mellett ha Rózsafáról van szó akkor még a Perczel kastély szokott szóba kerülni. A kastély is „csak” gyakorlatilag a falué, mert
hivatalosan a , külterületi” részén Bodorfapusztán található.
A kastély alapterülete kb. 589 m2 amelyhez egy hatalmas nagy telek is tartozik. Saját kútja is van a kastélynak és termálvíz kitermelésre is van itt lehetőség.
(Utóbbiról az @evelinamuemlekvadasz Instagram-oldalamon találhattok egy régi nagyon érdekes cikket, mely szerint ígéretes jövő előtt állt a “kastély strandja”, még a harkányi termálvízet is majdnem lekörözte a helyi “csoda forrás”.)
Ha hinni lehet a forrásoknak, akkor az épület 1913-ban Pilch Andor pécsi építész tervei alapján készült el és a tulajdonosa a bonyhádi nemesi származású Dr. Perczel Tibor volt.
Az épület stílusát tekintve most már eklektikusnak mondható, alaprajza téglalap alakú, oldalfolyosós elrendezéssel.
Egykoron valószínűleg sokkal szebb időket láthatott a kastély, mert jelenleg konkrétan életveszélyes.
Senkinek nem javaslom azt, hogy belülről kukkantsa meg, mert a tető több helyen is beomlott, gerendák éktelenkednek a szobákban és teljesen át vannak nedvesedve a falak.
Kislányként mindig azzal riogattak a szüleim, hogy fedetlen, “csak” a természet erejével (esővíz,növényzet, szél, stb.) betemetett kút/kutak is találhatók itt amikbe szintén nem lenne jó belepottyani senkinek sem.
Ez utóbbi egyébként nem tudom, hogy mennyire hiteles információ, mert lehet, hogy csak azért született ez a “legenda”, hogy elijesszék a szülők a gyerekeiket a falutól viszonylag távol lévő elhagyatott kastélytól.
Mondjuk nekem nem ártott az óva intés,mert híresen elkalandozó, oviból is megszökős kislány voltam.?
No, de kanyarodjunk vissza a kastélyhoz.?
Rózsafa irányából egyébként semmilyen autóút nem vezet hozzá, csak gyalogszerrel közelíthető meg (vagy esetleg egy hiperszuper terepjáróval) a hely egy elég rossz földes úton.
Ha jól tudom, akkor műemlékvédelem alatt áll a kastély és a jelenlegi tulajdonosa 1993-ban(?) vásárolta meg, de mivel nem sikerült állami támogatást szereznie a felújítására így a lassú pusztulás lett a Perczel kastély jövője.
A mai napig őrizetlenül áll szomorúan a semmi közepén, kifosztva, kisemmizve, árván. A kastély több éve eladó, a tulajdonos gondolom, nagyon szabadulna már tőle, mert egyre több helyen láttam hirdetve és viszonylag olcsón.
Érdeklődök persze jöttek meg mentek, állítólag még külföldről is, de a kastély háza táján nem történt semmi változás, így gondolom egyik látogatás sem járt sikerrel.Szomorú történet sajnos ez is, kár, hogy annak idején nem maradt a falu kezében a kastély… talán akkor most más hírekről számolhatnék be. (Annyi lehetőség lehetett volna benne csak fel kellett volna csapni egy falusi turizmussal kapcsolatos könyvet. Ez nem szemrehányás – csupán csak filozofálgatás.)
A telek méreteit és elhelyezkedését tekintve egy nagy lovarda szállodával vagy egy vadász “központ” is lehetett volna itt, de ez csak pár tipp. Utólag persze mindenki okos, így inkább nem is osztom az észt, tovább csak ismét reménykedem, hogy hátha valaki felfigyel erre a kastélyra.??
Érdekesség: Pár éve írtam egy kis humorral átitatott novellát a kastélyról, ha van kedvetek akkor itt tudjátok elolvasni:
https://evelinirogat.blogspot.com/2018/03/a-perczel-kastely-szelleme-fiktiv-mese.html?m=1
*A fotók viszonylag frissek, az egyik rokonom volt a fotós, ő küldte el őket nekem (köszönöm N.❤️?), mert tudta, hogy bejegyzést szeretnék írni a helyről.
Természetesen csak kívülről fotózott hiszen, mi igazi “műemlékvadász család” vagyunk, olyanok akik tiszteletben tartják a helyet, a környezetet és a határokat is.?