Home ázsiai építészet Tervezőasztalon született „híd” Magyarország és Kína között: Hugyecz László / Ladislav Eduard...

Tervezőasztalon született „híd” Magyarország és Kína között: Hugyecz László / Ladislav Eduard Hudec munkássága és a Park Hotel története🏛️🌉 #falakbólépítettöröklét

0

Idén ősszel 106 éve annak, hogy Hugyecz László magyar – szlovák származású építész vagy ahogy külföldön híres lett L.E. Hudec hosszú és viharos út után megérkezett Sanghajba.

(Előtte évekig megjárta a „hadak útját” a szibériai hadifogságot, súlyos sérüléseket szerzett és még sorolhatnám, hogy milyen rögös út vezetett neki a sikerig, amiért keményen megküzdött…és ez a küzdelem folytatódott egészen élete végéig, de ez már egy másik történet…)

Sanghajban gyorsan hírnevet szerzett magának tehetsége és kitartása által.

Hugyecz több mint 60 épületet tervezett Sanghajban, köztük lakóházakat, középületeket és a híres Park Hotelt, ami Ázsia egyik első „felhőkarcolójának” számított. 🌏

Hudec építészeti stílusa meghatározó munkássága a mai napig inspiráló Kínában és itthon is.

Falakból épített öröksége, munkássága és emléke egyfajta kulturális híd a két ország között.

Lessük hát meg közelebbről az egyik legikonikusabb épületének a Park Hotelnek/ 國際飯店 a történetét #ÉP-sztoriját! 😉

A Park Szállodát Hudec László 1931-ben tervezte és 1934 decemberére készült el a hotel.

 A több mint 20 emeletes épület sokáig, egészen 1984-ig a Távol-Kelet legmagasabb épülete volt, lenyűgöző tömegével és formájával  úgy emelkedett ki Sanghai látképéből, mint az Eiffel-torony Párizsban.

Hugyecz a kor legmodernebb technológiáit használta az építkezéskor, többek között düsseldorfi króm-acél ötvözetet.

Hugyecz bravúros módon ötvözte a modern- art deco stílust a praktikus funkciókkal, amely „kombináció” által l a Park Hotel a korszak egyik építészeti csodájává vált. 🌆

Állítólag I. M. Pei, a később híressé vált kínai építészt is annyira megihlette kisgyerekként az épülő szálloda látványa, hogy akkor döntötte el, hogy Ő bizony építész lesz!

Összegezve tehát Hugyecz László magyar építész munkássága igen nagy hatással volt Sanghaj látképére, építészetére.

Az 1934-ben épült hotel egyébként a mai napig a város szívében áll.

Igazi jelkép, ikonikus épület…tényleg annyi mindent jelképez: kulturális kapcsolatokat, a kitartás erejét, az újrakezdést (Hugyecz esetében), az újítást (építészetileg), a modern Kínát és még sorolhatnám.

A világlátott és több országban is megfordult Hugyecz / Hudec emlékét Kína és Magyarország is őrzi és ápolja.

Élettörténete és munkássága olyan gazdag, hogy hosszasan lehetne róla írni…hogy hogyan is jutott el sántítva a frontról a Park Hotel tervezéséig és mely országokba vitte tovább az útja.

Emlékét őrzi a „Hudec Kulturális Alapítvány” is, amely alapítványról és például a kiállításairól az alapítvány honlapján tudtok informálódni.

Sok ritka fotót is találhattok az alapítvány oldalán Hudec élettörténetével kapcsolatban. 😉

*Mivel a novemberi hónap „speciálisan” leginkább Ázsia-központú lesz az oldalon, ezért a következő posztban ismét egy szintén ismert Kínában alkotó magyar építészről és munkásságáról fogok írni.

Nem titok, hogy GONDA KÁROLY (kínaiul: 卡罗里·鸿达) lesz a poszt főszereplője.

Ha kíváncsiak vagytok a poszt tartalmára akkor tartsatok velem legközelebb is! 😉

*Hotelről készült kép forrása:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Park_Hotel_Shanghai,_Dec_2017_(1).jpg

#HudecLászló #Sanghaj #MagyarÉpítész #KínaÉpítészete #Hugyecz #építészet #artdeco #Kína #Magyarország #műemlékvadász #épsztorik #kulturáliskapcsolatok #építészethatároknélkül #China #Hungary #speciálisnovember #ázsiaihónap

NO COMMENTS

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Exit mobile version