A mai virtuális túránk állomása a Heves megyében található Mikófalva lesz, ahol Göböly József kovácsmester házába és kovácsműhelyébe lesünk be egy kicsit.
Ha van kedvetek egy kis időutazáshoz a múltba akkor tartsatok velem és nézzük meg együtt, hogy milyen kincseket rejthet egy ilyen csodálatos népi építészeti kincs!
A Göböly-házat 1846-ban Göböly József kovácsmester építette.
Göböly úr szakmai rátermettségét mi sem bizonyította jobban, mint az, hogy a „nemesek kovácsmestereként” emlegetik szinte minden forrásban, amit róla olvastam.
Akik a kovácsmester úr portájára érkeztek azok egy előkertes, nyeregtetős, földszintes épületet találtak itt, fésűs beépítéssel, tornáccal és oszlopokkal szegmentíves áthidalással.
Maga a kovácsműhely a ház „alagsorában” kapott helyet, itt készültek a nemesek megrendelései.
A kovácsműhelyről (és magáról az épületről is) Pécsi István írt egy nagyon hangulatos cikket a Népújság, 1976. szeptember 18.-án megjelent számában, amiből idézek is egy aprócska részletet, mert egy érdekességet is megoszt az olvasókkal:
„Aki ide betér, több mint százévet lép vissza az időben, ugyanis az első tulajdonos utódai felhagytak apjuk szakmájával, s 1860-tól már senki sem dolgozott az ódon szerszámokkal.
A bejárattól balra szűkös fülkére lelünk. A szabadságharc bukása, a világosi fegyverletétel után a haladó gondolkodású, hazafias érzelmű gazda itt rejtegette kilenc hétig Mártonffy Lajos hadnagyot, akit hiába kerestek az elnyomó hatóságok boszszúszomjas emberei. Megkapó igaz történet ez a kockázatot is vállaló elvhűségről, a veszélyt nem mérleglő emberségről.”
Az épület nemzedékeken át a Göböly család tulajdonában volt, napjainkban viszont már egy múzeum otthona, sőt már az 1970-es években is múzeumként funkcionált a hely, ahol nem más volt akkoriban a múzeum gondnoka, mint az építtető Göböly úr dédunokája (a fent említett újságcikkben Ő is megvolt interjúvolva).
A kovácsműhely mellett a palócok életébe nyerhettek betekintést a látogatók akkor és most is, ha jól tudom, de kérlek javítsatok ki, ha tévedek!
Jómagam is még csak nyáron tervezem ám majd meglátogatni a helyet, de szeretem jó előre beleásni magam a meglátogatni kívánt épületek történetébe és nem bírtam ki, hogy ne írjak már most erről az épített kincsünkről, mert mondanom sem kell nagyon megszólított a története…és hát, igen…tudjátok, hogy imádom a népi építészetet így nem is volt kérdés, hogy erről a műemlékről is készítek majd posztot.
Végezetül pedig egy régebbi, az Eger TV. YouTube csatornáján található videót osztanék meg veletek a házról, amit az összefogás erejével mentettek meg az enyészettől:
Ti jártatok már a kovácsmester házában?
Jöhetnek kommentben a képek a helyről, ha már jártatok itt!
Hozzuk meg mások kedvét is egy kis barangolásra a népi építészet, a régi szakmák és a hagyományok világába!
*Kép és cikk forrása:
Hungaricana – Népújság, 1976. szeptember 18.-án megjelent száma
Videó:
Eger TV. YouTube csatornája
Mindig mosolygós, folyton álmodozó lány beleveti magát az épsztorik világába, amit meg is akar mutatni a világnak (de Magyarországnak mindenképpen). Mi rossz sülhet ki ebből? 🙂